Ea Games

Poslední aktualizace 13.8.2008 14:10 Probíhá třídění obsahu

TopList

TOPlist

Recenze

Roční čekání udělalo z každého z nás dozajisté velkého nedočkavce, který se tak tak drží, aby z věčného čekání a pocitu nejistoty nezkolaboval. Jak všichni moc dobře víme, na povrch internetového světa se vyklubala očekávaná adrenalinová závodní pecka Need for Speed: Carbon, a po dlouhém hraní plné rozporuplných dojmů se pojďme podívat, čím se pánové z vývojářského týmu Black Box Games mohou pochlubit. Dříve než zabrousíte na první odstavec, tak byste měli vědět, že Carbon skutečně splnil to, co se po něm čekalo, nicméně jisté výtky se přece jenom našli, byť společnost Electronic Arts nesplnila všechny slíbené parádičky.

Příběh hráče zavádí do města Palmont City. Vžijeme se do role charismatického mladíky, který ovládá svoje vozidlo takovým způsobem, že si nakonec s několika přáteli podmaní celé město, čímž si získá velký respekt a slávu. Jednoho dne ale přijede velká eskorta policejních sborů doprovázená armádou, která drží v rukou speciální zbraň, pomocí níž dokáže vyřadit elektronické součástky každého vozidla. Pro tuningáře to tedy znamená utrum. Naštěstí je náš hrdina zrovna někde v dáli, tudíž se dokáže nenápadně vytratit. Po několika letech se vrací zpět a nestačí se divit. Palmont City je rozděleno na čtyři části, které si mezi sebou rozdělily nebezpečné gangy. Úkolem hráče je porazit všechny znepřátelené gangy a v neposlední řadě si podmanit celé město. Zdali to dokáže záleží čistě jenom na vás.

V samém prvopočátku hraní si je nutné vybrat jednu z částí, kde chceme začínat. V závislosti na tom se odvíjí první automobil, za který usedneme. Ostatně rychlá žihadla je jedno velké lákadlo, zejména díky oficiálně zakoupené licenci, která dokáže vzbudit naprosto atmosferický zážitek. Dejme si za pravdu, že jen hrstka z nás do jednoho z vozů někdy usedne, popřípadě jestli si některý sporťák vůbec někdy osaháme. Autoři slibovali odlišné chování každého vozu, což praxe bohužel ukázala jako nemožné. I když malinké rozdíly přece jenom existují, nelze je brát za dostačující parametr. Pro některé bylo velkým zklamáním absence svítivých neonů. Páni vývojáři si jejich nepřítomnost odůvodnili tím, že se v Carbonu jezdí pouze v noci, tudíž by jejich přítomnost byla zbytečná.

Need for Speed: Carbon je skutečně arkáda jako vyšitá. Dovoluji si převážně upozornit na snadné ovládání, ovšem co se týče klávesnice, tak rozhodně ne. Obyčejná klávesnice zkrátka dokázala, že se do světa závodění rozhodně nehodí a závodníkovi tak zbytečně ubírá na dokonalosti jízdy. Proto vřele doporučuji gamepade, s kterým se jezdí přímo báječně. A pokud nejste žádní troškaři a dáváte přednost nastupujícím konzolím nové generace, tak si zahrajte na Nintendo Wii, díky naší novince totiž víte, že i tento způsob řízení je možný.

Získávání nepřátelského území je jedna velká výzva. Díky ukořistění nového teritoria přijdou do vaší kapsy pěkné peníze, ale také přibude možnost nakoupit si nových věcí, což dozajista každý ocení. V praxi to vypadá tak, že každá ze čtyř městských částí je rozčtvrcena do několika území, z nichž každé obsahuje trojici závodů. Vyhrát nemusíme všechny, stačí pouze dva ze tří závodů, přičemž tato možnost je velice příjemná, protože díky ní nemusí hráč plnit například takový druh závodění, který se mu nelíbí a považuje jej za cizí. Někdy se také stává, že při poklidné jízdě městskými ulicemi se některý závodník gangu pokusí o výzvu. Pokud je jeho návrh přijat, stačí si jen vybrat jeden z několika alternativních cílů a kdo dorazí na ono místo dříve než jeho soupeř, vyhrává. V tomto závodu nejsou žádná pravidla, každý se může vydat jakoukoliv cestou, čímž hra získává na velkých kvalitách.

Asi největším problémem při samotné závodění jsou všudypřítomní policisté. Jejich rychlost a pohotovost je zase o něco lepší, a tak si už nemůžeme dovolit tolik, co v předešlých dílech – záleží samozřejmě na aktuálním voze a užívané výbavě. Bohužel je přítomnost policejních útvarů až přehnaná, což každého závodníka vede k posudku neradostném. Není problém, aby jedna honička trvala více jak patnáct minut. Pakliže policisté usoudí, že sledovaná osoba je těžkým oříškem, nasadí tajné agenty a džípy stejně jako nenáviděné pásy hřebíků, který když spatří váš vůz, okamžitě padáte do želízek nejbližšího policisty.

Co se týče grafické stránky hry, tak musím konstatovat povedené práce. Všechny detaily jsou tam, kde mají být, okolní prostředí vzbuzuje poutavou atmosféru. Vůči nedávno vypuštěné hratelné demoverzi se změnilo opravdu mnoho, čímž autory chválím. HW stránka hry už není tak radostná. Zapotřebí je skutečně 512 MB RAM, s nimiž si ale příliš hezké jízdy neužijeme. Závěrem bych rád poznamenal, že Need for Speed: Carbon je skutečně vydatná hra, která dokáže velkou měrou ohromit.

 
megarapid.eu - stahování z rapidshare.com neomezeně